top of page
  • Yazarın fotoğrafıBilecik İl Temsilciliği

KDV ORANI %1’E İNDİRİLEN ÜRÜNLERE YÖNELİK ECZANELER TARAFINDAN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER HAKKINDA

KDV Oranı %1’e İndirilen Ürünlere Yönelik

Eczaneler Tarafından Yapılması Gereken İşlemler Hakkında

13 Şubat 2022 tarih ve 31749 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararın yürürlüğe konulmasına karar verilmiş ve böylece toptan-perakende ayrımı kaldırılarak tüm gıda teslimlerinde (ÖTV'ye tabi ürünlerden indirimli oranda KDV uygulananlar hariç) KDV oranı %1'e indirilmiştir.

Konuyla ilgili olarak, meslektaşlarımızın doğru bir şekilde bilgilendirilmesi amacıyla, KDV oranı %1'e indirilen ürünlerden eczanelerden temin edilen bebek mamaları, takviye edici gıda vb. ürünleri kapsayıp kapsamadığı, yazarkasa cihazlarında bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı konusunda, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan resmi yazı ile görüş istenmiştir. Alınacak resmi görüş doğrultusunda ayrıca duyuru yapılacak olmakla birlikte, Mali Müşavirliğimizden aldığımız bilgi, söz konusu düzenlemenin, eczanelerden karşılanan bebek mamaları ve takviye edici gıdaları kapsadığı yönündedir.

Bu itibarla,

1- %1’lik KDV hanesi bulunmayan yazar kasa cihazlarını kullanan eczaneler tarafından, yazarkasa cihazlarının ayarının yapılması,

2- %7’lik KDV indirimi uygulanacak söz konusu ürünlerin, firmaları tarafından bildirilen KDV indirimli tutarlara ait liste ekteki şekilde olup, sürekli güncellenecektir.

3- %7’lik KDV indiriminden doğan alacak, KDV beyannamesinde devreden KDV olarak sonraki aylara aktarılarak, meslektaşlarımızın çalıştıkları mali müşavirleri tarafından ödenecek KDV’den düşülecektir.

4- Meslektaşlarımızın, serbest muhasebeci mali müşavirleri ile iletişim halinde olarak, konu ile ilgili işlemleri yürütmeleri gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

SGK SÖZLEŞMELERİNİN DAĞITIMI HAKKINDA

Değerli Meslektaşlarımız, 2024-1 SGK sözleşmeleri 22 Nisan Pazartesi günü Bozüyük Temsilciliğimizde saat 10:00-12:00 arası, Bilecik Temsilciliğimizde saat 13:30-15:30 arası yapılacaktır. Sözleşme temi

Comments


bottom of page