top of page
  • Yazarın fotoğrafıBilecik İl Temsilciliği

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Mücadele, birlik ve dayanışmanın günü olan 8 Mart, hala kutlanmaktan çok uzakta. Veriler; 2020 yılında 300 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 171 kadının ölümünün ise kayıtlara "şüpheli" olarak geçtiğini gösteriyor. İçinde bulunduğumuz yılın son 65 gününde ise 67 kadın öldürüldü. Son 5 yılda 2234 kadın, kadın olduğu için katledildi. Basına, sosyal medyaya sayısız şiddet görüntüleri yansıdı.

Kadınlar yaşamın her alanında baskıyla ve ayrımcılıkla karşı karşıya. Kadınların korunma talepleri yerine getirilmiyor, koruma kararı olanlar korunmuyor. Adalet, sosyal medya üzerinden sağlanırken “iyi hâl” indirimlerine şahitlik ediyoruz. Pandemi dolayısıyla kadınların harcadığı bakım emeği dayanılmaz koşullara gelecek şekilde artıyor. Kadınlar daha fazla işsiz, daha fazla güvencesiz, daha çok şiddet dolu bir yaşam sürmeye mahkûm ediliyor.

Kamu gücünü elinde bulunduranlar kadınları korumak, şüpheli kadın ölümlerini açığa çıkartmak için daha fazla irade göstermeli. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin bir şekilde uygulanmalı ve gereken önlemler acilen alınmalıdır.

Eşit, adil, özgür bir gelecek idealiyle kadın eczacılarımızın ve tüm kadınların, Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Eczanenizde bulunan miadı geçmiş Kontrole Tabi İlaçlar için imha süreci başlamıştır. Süreç aşağıdaki şekilde ilerlemektedir, 1-Renkli Reçete Sisteminden miadı geçen ilaçların kontrolü yapılır, 2-Miadı

BİLECİK-- YENİ ECZANE KIRMACI ECZANESİ (12:00-20:00 ARASI AÇIK) BOZÜYÜK--GÜL ECZANESİ PAZARYERİ-- HAYAT ECZANESİ OSMANELİ--ARSLAN ECZANESİ SÖĞÜT-- FATİH ECZANESİ GÖLPAZARI-- GÖLPAZARI ECZANESİ

bottom of page